joi, 13 februarie 2014

Rezultatele sportivilor romani de la Jocurile Olimpice de la Sochi 2014

Sa vedem ce au facut pana acum sportivii romani ce au participat la Jocurile olimpice de la Sochi 2014:
  • Timea Sara - schi fond - 7,5/7,5 km schiatlon, finala - a terminat pe locul 60 din 61 iar la schi fond - sprint individual feminin, finala -Sara a incheiat calificarile pe locul 49
  • Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 10 km sprint masculin, finala - a terminat pe locul 30
  • Valentin Cretu - sanie - simplu masculin, mansa 1- a terminat pe locul 31 , mansa 2 - a terminat pe 28 iar in finala - a terminat pe locul 29
  • Ioan Valeriu Achiriloaie - schi alpin - coborare masculin, finala - a terminat pe locul 46.
  • Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - 15/15 km schiatlon, finala - a terminat pe locul 48. iar la - schi fond - sprint individual, finala - Pepene a incheiat pe locul 65, Pripici a terminat pe pozitia 68, astfel au ratat calificarea in sferturile de finala ale probei de schi fond sprint individual de la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci. In sferturile de finala ale probei de schi fond sprint individual s-au calificat sportivii clasati pe primele 30 de locuri.
  • Eva Tofalvi - biatlon - 7,5 km sprint feminin, finala- a terminat pe locul 22 iar in finala a ocupat locul 26
  • Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 12,5 km urmarire masculin, finala - a terminat pe locul 47

Datorita unui accident din timpul primei manse de pregatiri dinaintea competitiei olimice, sania celor doi sportivi romani Alexandru Teodorescu si Radu Sovaiala a fost avariata si celor doi nu li s-a mai permis inscrierea in intrecerea olimpica din 12 februarie 2014, in finala de sanie dublu masculin. Conform celor declarate de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman"Oficialii au invocat noile masuri de siguranta impuse dupa Jocurile Olimpice de la Vancouver, din 2010, cand, de asemenea inainte de finalul primei curse de acomodare cu pista, georgianul Nodar Kumaritashvili, in varsta de 21 de ani, a zburat in afara spatiului de competitie, accidentul soldandu-se cu moartea sportivului".

La Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, Sorin Iulian Pitea s-a clasat, sambata, 8 februarie, pe locul 45 in calificarile probei de sarituri cu schiurile de la trambulina normala. Doar primii 40 de schiori din clasament au obtinut calificarea in finala, sportivul roman fiind eliminat.

Programul romanilor la Olimpiada de iarna

in perioada urmatoare

Joi, 13 februarie09.30 - Maria Marinela Mazilu - skeleton - simplu feminin, calificari
12.00 - Timea Sara - schi fond - 10 km clasic, finala
16.00 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 20 km individual masculin, finala
16.00 - Eva Tofalvi - biatlon - 15 km individual feminin, finala
17.00 - Zoltan Kelemen - patinaj artistic - individual masculin, programul scurt
18.15 - Raluca Nicoleta Stramaturaru, Valentin Cretu - sanie - stafeta echipe, finala

Vineri, 14 februarie09.00 - Ioan Valeriu Achiriloaie - schi alpin - super-combinata, calificari
13.30 - Ioan Valeriu Achiriloaie (daca se califica) - schi alpin - super-combinata, finala
14.30 - Dorin Dumitru Velicu - skeleton - simplu, calificari
17.00 - Zoltan Kelemen - patinaj artistic - individual masculin, programul liber
17.40 - Maria Marinela Mazilu (daca se califica) - skeleton - simplu feminin, finala
19.30 - Sorin Iulian Pitea - sarituri cu schiurile - trambulina mare, calificari

Sambata, 15 februarie09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - super-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.45 - Dorin Dumitru Velicu (daca se califica) - skeleton - simplu, finala (Complexul Sanki)

Duminica, 16 februarie17.00 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 15 km mass-start, finala
18.15 - Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate - bob - bob doi, mansa 1

Luni, 17 februarie16.30 - Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate - bob - bob doi, finala
17.00 - Eva Tofalvi - biatlon - 12,5 km mass-start, finala

Marti, 18 februarie09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - slalom-urias, calificari
12.30 - Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) - schi alpin - slalom-urias, finala
17.15 - Maria Adela Constantin, Andreea Grecu - bob - bob doi feminin, mansa 1

Miercuri, 19 februarie09.00 - Alexandru George Barbu - schi alpin - slalom-urias, calificari
12.30 - Alexandru George Barbu (daca se califica) - schi alpin - slalom-urias, finala

16.15 - Maria Adela Constantin, Andreea Grecu - bob - bob doi, finala

Sambata, 22 februarie11.30 - Timea Sara - schi fond - 30 km mass-start liber, finala
14.45 - Alexandru George Barbu - schi alpin - slalom masculin, calificari
18.15 - Alexandru George Barbu (daca se califica) - schi alpin - slalom masculin, finala
18.30 - Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan - bob - bob patru, mansa 1

Duminica, 23 februarie

11.30 - Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan - bob - bob patru, finala